esteghbal
19 بهمن 1401 - 01:46

وزیر امور خارجه روسیه وارد موریتانی شد

وزیر امور خارجه روسیه برای نخستین بار وارد موریتانی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه وارد موریتانی شد.

این اولین بار است که لاوروف به عنوان وزیرخارجه روسیه وارد موریتانی می‌شود. او از شهر باماکو مالی وارد نواکشوت پایتخت موریتانی شد.

قرار است لاوروف با محمد ولد غزوانی، رئیس جمهور موریتانی و محمد سالم ولد مرزوگ، وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفتگو کند.

سفر وزیرخارجه روسیه به موریتانی در چارچوب سفرهای منطقه‌ای او به کشورهای آسیایی و آفریقایی صورت می‌گیرد.

پیش از این، «سرگئی لاوروف» که به پایتخت مالی رفته بود؛ در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «عبدالله دیوپ» (Abdoulaye Diop) همتای خود از مالی اعلام کرده بود: روسیه به حمایت از مالی در حل مشکلات مربوط به افزایش توان رزمی نیروهای مسلح این جمهوری ادامه خواهد داد. وزیر امور خارجه روسیه در این باره ادامه داد: مسکو در ۱۹ ژانویه دومین محموله از هواپیماها را به مالی منتقل کرد. استعمارگران پیشین باید فراموش کنند که چگونه قاره آفریقا را تصرف کردند؛ زیرا جهان تغییر کرده است.

«سرگئی لاوروف» در این خصوص افزود: روسیه و مالی در حال برنامه ریزی برای برداشتن گام‌های آتی در زمینه تأمین تجهیزات نظامی هستند. لاوروف در باماکو گفت: روسیه روابط تجاری و سرمایه گذاری با مالی و همچنین مشارکت در اکتشافات زمین شناسی، حمل و نقل و کشاورزی را توسعه خواهد داد. انتظار می‌رود که عرضه گندم و فرآورده های نفتی به مالی از سوی روسیه به زودی آغاز شود. روسیه به حمایت از مالی در افزایش توان نیروهای مسلح این کشور آفریقایی ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه روسیه خاطر نشان کرد: مسکو شاهد است که غرب چقدر به تقویت روابط روسیه و مالی نگاه منفی دارد. این رویکرد (از سوی غرب)، اصول برابری را نقض می‌کند. از دیدار «عبدالله دیوپ» وزیر امور خارجه مالی از مسکو به منظور آماده سازی نشست روسیه و آفریقا استقبال می‌شود.

سفر وزیرخارجه روسیه به کشورهای آفریقایی در چارچوب تقویت دیپلماسی مسکو مستقل از غرب صورت می‌گیرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1026492